Special thanks to Jodie Betterton and Laurie Ortner

Photo Cred Laurie Ortner

Damon Swenson 3rd place match

Vinton Shellsburg Varsity Wrestling battled it out against 10 other schools on Saturday in Solon.

Placing in their weight categories are the results below:

Damon Swenson 3rd

Bryce Radeke 5th

Brady Ortner 5th

Brock Radeke 3rd

Bryce Laton 6th

Luke Radeke 2nd

Scott Betterton 2nd

Luke Beyer 4th

Chris King 4th

 

5th place Brady Ortner VS against Brian Collins West Liberty on placement round.

Team Standings:

Team 1. Lisbon 208.5

2. Solon 203.5

3. West Liberty 146.5

4. CPU 112

5. VS 111

6. CCA 69.5

7. Solon JV 63

8. Iowa Valley 54

9. Prairie 46

10. North Cedar 43

11. West Branch 28

Ed Hadenfeldt Wrestling Invitational Results for Vinton-Shellsburg

113

Damon Swenson (5-4) placed 3rd and scored 17.0 team points.

  • Round 2 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) 5-4 won by fall over Quinn Hayden (West Branch) 23-7 (Fall 1:38)
  • Round 3 – Quincy Happel (Lisbon) 31-7 won by fall over Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) 5-4 (Fall 3:15)
  • Round 4 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) 5-4 won by fall over Nate Velez (Prairie, Cedar Rapids) 2-5 (Fall 2:36)
  • Round 5 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) 5-4 won by fall over Joe Barten (West Liberty) 0-4 (Fall 0:43)
  • 3rd Place Match – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) 5-4 won by fall over Jakobe Lahr (Solon) 12-19 (Fall 4:24)

120

Bryce Radeke (18-12) placed 5th and scored 9.0 team points.

  • Round 2 – Caleb Fuessley (Center Point-Urbana) 29-0 won by fall over Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg) 18-12 (Fall 2:48)
  • Round 3 – Tyler Siemen (West Branch) 21-8 won by decision over Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg) 18-12 (Dec 6-2)
  • Round 4 – Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg) 18-12 received a bye () (Bye)
  • Round 5 – Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg) 18-12 won by fall over Braeden Flynn (Solon JV) 0-4 (Fall 0:57)
  • 5th Place Match – Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg) 18-12 won by fall over Saviyon Morris (Prairie, Cedar Rapids) 1-3 (Fall 2:49)

126

Brady Ortner (17-15) placed 5th and scored 11.0 team points.

  • Round 2 – Hayden Taylor (Solon) 33-2 won by fall over Brady Ortner (Vinton-Shellsburg) 17-15 (Fall 2:54)
  • Round 3 – Keegan Scheeler (Center Point-Urbana) 26-2 won by decision over Brady Ortner (Vinton-Shellsburg) 17-15 (Dec 9-2)
  • Round 4 – Brady Ortner (Vinton-Shellsburg) 17-15 won by fall over Patrick Conway (Center Point-Urbana) 4-9 (Fall 3:19)
  • Round 5 – Brady Ortner (Vinton-Shellsburg) 17-15 won by fall over Logan Keeler (West Branch) 7-20 (Fall 1:20)
  • 5th Place Match – Brady Ortner (Vinton-Shellsburg) 17-15 won by fall over Brian Collins (West Liberty) 16-14 (Fall 5:21)

132

Brock Radeke (27-5) placed 3rd and scored 15.0 team points.

  • Round 1 – Brock Radeke (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Johnny Hoyle (Solon JV) 2-3 (Fall 5:08)
  • Round 2 – Brock Radeke (Vinton-Shellsburg) 27-5 received a bye () (Bye)
  • Round 3 – Brock Radeke (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Bryston Raue (Center Point-Urbana) 5-12 (Fall 2:58)
  • Round 5 – Cael Happel (Lisbon) 36-0 won by fall over Brock Radeke (Vinton-Shellsburg) 27-5 (Fall 3:15)
  • 3rd Place Match – Brock Radeke (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Talen Dengler (West Liberty) 19-9 (Fall 1:53)

138

Bryce Laton (13-19) placed 6th and scored 5.0 team points.

  • Round 2 – Cobe Siebrecht (Lisbon) 36-0 won by fall over Bryce Laton (Vinton-Shellsburg) 13-19 (Fall 2:56)
  • Round 3 – Aidan Dall (Solon) 22-13 won by fall over Bryce Laton (Vinton-Shellsburg) 13-19 (Fall 5:22)
  • Round 4 – Bryce Laton (Vinton-Shellsburg) 13-19 received a bye () (Bye)
  • Round 5 – Bryce Laton (Vinton-Shellsburg) 13-19 won by fall over Ethan Swan (Solon JV) 1-3 (Fall 4:45)
  • 5th Place Match – Cael O`Neill (Solon JV) 10-7 won by fall over Bryce Laton (Vinton-Shellsburg) 13-19 (Fall 1:44)

145

Luke Radeke (29-3) placed 2nd and scored 16.0 team points.

  • Round 1 – Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 29-3 won by fall over Max Abodeely (Lisbon) 4-11 (Fall 1:20)
  • Round 2 – Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 29-3 won by fall over Clark Dylan (Center Point-Urbana) 16-9 (Fall 3:42)
  • Round 4 – Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 29-3 won by decision over Colton Spillman (Solon JV) 18-9 (Dec 4-0)
  • Round 5 – Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 29-3 won by decision over Andrew Rohret (Clear Creek-Amana) 30-5 (Dec 2-1)
  • 1st Place Match – Will Esmoil (West Liberty) 22-2 won by decision over Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 29-3 (Dec 9-4)

152

Scott Betterton (27-5) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Scott Betterton (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Wyatt Goodale (West Branch) 12-17 (Fall 1:34)
  • Round 2 – Scott Betterton (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Lucas Tepoel (Solon JV) 2-3 (Fall 1:49)
  • Round 3 – Scott Betterton (Vinton-Shellsburg) 27-5 won by fall over Collin Hoskins (Center Point-Urbana) 16-8 (Fall 3:31)
  • Round 5 – Scott Betterton (Vinton-Shellsburg) 27-5 won in sudden victory – 1 over Coy Ruess (West Liberty) 28-6 (SV-1 5-3)
  • 1st Place Match – Zack Bevans (Solon) 30-5 won by decision over Scott Betterton (Vinton-Shellsburg) 27-5 (Dec 4-2)

160

Luke Beyer (4-9) placed 4th and scored 11.0 team points.

  • Round 2 – Austin Beaver (West Liberty) 28-4 won by major decision over Luke Beyer (Vinton-Shellsburg) 4-9 (MD 13-3)
  • Round 3 – Luke Beyer (Vinton-Shellsburg) 4-9 won by fall over Drew Slaymaker (Iowa Valley) 12-21 (Fall 0:23)
  • Round 4 – Luke Beyer (Vinton-Shellsburg) 4-9 received a bye () (Bye)
  • Round 5 – Luke Beyer (Vinton-Shellsburg) 4-9 won by fall over Cade Chapman (Solon JV) 1-3 (Fall 3:02)
  • 3rd Place Match – Max Kohl (Lisbon) 27-12 won by fall over Luke Beyer (Vinton-Shellsburg) 4-9 (Fall 2:14)

220

Chris King (10-20) placed 4th and scored 9.0 team points.

  • Round 1 – Chris King (Vinton-Shellsburg) 10-20 won by fall over Sabian Mesinas (North Cedar) 2-8 (Fall 1:32)
  • Round 2 – Mike Hoyle (Solon) 29-1 won by tech fall over Chris King (Vinton-Shellsburg) 10-20 (TF-1.5 1:58 (15-0))
  • Round 3 – Garet Sims (Iowa Valley) 37-0 won by fall over Chris King (Vinton-Shellsburg) 10-20 (Fall 1:43)
  • Round 4 – Chris King (Vinton-Shellsburg) 10-20 received a bye () (Bye)
  • Round 5 – Kobe Simon (West Liberty) 24-7 won by tech fall over Chris King (Vinton-Shellsburg) 10-20 (TF-1.5 4:10 (17-2))