The VS wrestling team sent several JV wrestlers to the CPU JV Invitational meet. Several VS wrestlers medaled, including Damon Swenson, who was first in Div. 5.

Total results:

CPU JV Tournament Div 5

Damon Swenson’s place is 1st and has scored 16.0 team points.

  • Round 1 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) won by fall over Fletcher Maser (Williamsburg) (Fall 2:15)
  • Round 2 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) won by fall over Chris Platter (Oelwein) (Fall 2:50)
  • Round 3 – Damon Swenson (Vinton-Shellsburg) won by fall over Caden Larson (Independence) (Fall 2:20)

CPU JV Tournament Div 7

Jon Evans’s place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Elijah Keck (Ed-Co) won by fall over Jon Evans (Vinton-Shellsburg) (Fall 2:43)
  • Round 2 – Ryan Tjelmeland (Benton Community) won by fall over Jon Evans (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:36)
  • Round 3 – Jaxon Holt (Independence) won by fall over Jon Evans (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:39)

CPU JV Tournament Div 9

Lucas Maynard’s place is 2nd and has scored 10.0 team points.

  • Round 1 – Lucas Maynard (Vinton-Shellsburg) won by fall over Lucas Rezende (Ed-Co) (Fall 0:38)
  • Round 2 – Lucas Maynard (Vinton-Shellsburg) won by fall over Deghulle Koko (Waterloo West) (Fall 2:20)
  • Round 3 – Bela Upchurch (Clear Creek Amana) won by fall over Lucas Maynard (Vinton-Shellsburg) (Fall 3:21)

CPU JV Tournament Div 10

Jimmy Mull’s place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Foxe Youngblut (Don Bosco) won by fall over Jimmy Mull (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:21)
  • Round 2 – Logan Frazer (Washington) won by fall over Jimmy Mull (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:41)
  • Round 3 – Kam Royster (Williamsburg) won by fall over Jimmy Mull (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:48)

CPU JV Tournament Div 11

Ayden Bearbower’s place is 3rd and has scored 5.0 team points.

  • Round 1 – Bu Reh (Waterloo West) won by fall over Ayden Bearbower (Vinton-Shellsburg) (Fall 2:33)
  • Round 2 – Aaron Kloser (Ed-Co) won by fall over Ayden Bearbower (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:26)
  • Round 3 – Ayden Bearbower (Vinton-Shellsburg) won by fall over Gage Sharp (Monticello) (Fall 0:19)

CPU JV Tournament Div 18

Cayden Kelley’s place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Tryston Engen (Central City) won by fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:59)
  • Round 2 – Cale Fenton (Williamsburg) won by fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:30)
  • Round 3 – Bryce Johnson (East Buchanan) won by fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg) (Fall 0:18)

CPU JV Tournament Div 31

Jack Swanson’s place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • Round 1 – Jack Swanson (Vinton-Shellsburg) won by decision over Spencer Campbell (Independence) (Dec 7-3)
  • Round 2 – Aaron Rose (Marion) won by fall over Jack Swanson (Vinton-Shellsburg) (Fall 1:26)
  • Round 3 – Cole Wilson (Monticello) won by fall over Jack Swanson (Vinton-Shellsburg) (Fall 0:40)

CPU JV Tournament Div 32

Caleb Rouse’s place is 3rd and has scored 5.0 team points.

  • Round 1 – Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg) won by fall over Kyler Thurm (Williamsburg) (Fall 1:56)
  • Round 2 – Tyler Portwood (Williamsburg) won by injury default over Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg) (Inj. 2:41)
  • Round 3 – Tristan Cordes (Independence) won by forfeit over Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg) (FF)

CPU JV Tournament Div 35

Lloyd Miller’s place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Wade Picray (Monticello) won by fall over Lloyd Miller (Vinton-Shellsburg) (Fall 0:27)
  • Round 2 – Adam Terry (Monticello) won by decision over Lloyd Miller (Vinton-Shellsburg) (Dec 8-2)
  • Round 3 – Cody Koch (Tipton) won by decision over Lloyd Miller (Vinton-Shellsburg) (Dec 10-5)